Era Jazzu : Dwiki Dharmawan – So Far So Close – Moon June Records

June 18, 2016

Era Jazzu : Dwiki Dharmawan – So Far So Close – Moon June Records

Mimo, że wokół otoczeni jesteśmy elektroniką i nowoczesnymi technologiami to muzyczny termin “ fusion” zaczyna wybrzmiewać archaizmem i już coraz trudniej wpasować go w tę modną przed laty stylistykę. Naturalnie ogromna rzesza muzyków jest konsekwentna pomysłom i brzmieniu jakie wypracowały przed lat grupy The Yellowjackets, Spyro Gyra, Weather Report ,The Mahavishnu Orchestra czy Return To Forever – to coraz trudniej jest w fusion-nurcie wymyśleć coś nowego i odkrywczego.

Album “So Far So Close” jest jakby zaprzeczeniem tych słów. Firmowany przez nieznanego w Europie pianistę/keyboardzistę z Indonezji – Dwiki Dharmawana jest jakby „a priori” skazany na sukces bowiem przygotowany został z przesłaniem, by pokazać, że „stara gwardia” trzyma się w swojej fusion-bazie dość mocno. W rodzimej Indonezji Dwiki Dharmawan szczyci się statusem pierwszej wielkości jazzowej gwiazdy, a nagrany w Los Angeles album, mimo iż jest pierwszym autorskim albumem firmowanym nazwiskiem 50-letniego dziś muzyka, jest płytą powstałą po udziale Dharmawana w rozlicznych projektach jak m.in. World Peace Trio, czy wspólne dokonania z takimi artystami jak Gilad Atzmon i Kamal Musallam.

moon

Skoro w zespole jest basista Jimmy Haslip ( ex Joe Zawinul’s Syndicate), Chad Wackerman ( ex Frank Zappa), skrzypek Jerry Goodman ( ex Mahavishnu Orchestra) to nie można takiemu projektowi niczego zarzucić. Muzycy nie wyznaczają tutaj nowych trendów, nie szukają karkołomnych eksperymentów, bawią się elektronicznym brzmieniem rozpracowując wiele ciekawych, muzycznych pomysłów. Jeśli do tego dodać bardzo zgrabne połączenie progresywnego jazz rocka, funku i fusion z elementami etnicznymi i wykorzystaniem całej gamy egzotycznie brzmiących instrumentów , to efekt jest zachwycający.

MORE