Dwiki Dharmawan: tolerancja przez muzykę

March 10, 2016

Dwiki Dharmawan: tolerancja przez muzykę

Dwiki Dharmawan to indonezyjski pianista silnie związany z Java Jazz Festiwalem. Ostatnio współpracuje z młodymi muzykami z Polski. Dziś opowiedział mi o znaczeniu jakie ma dla niego Java Jazz Festiwal, elementach muzyki indonezyjskiej w wykonywanej przez niego muzyce, a także o kondycji współczesnego jazzu.

W jaki sposób korespondujesz pomiędzy jazzem wywodzącym się z Indonezji, a jazzem zachodnim?
Dużo czerpię z tradycyjnej indonezyjskiej muzyki, głównie dlatego, że jest bardzo unikatowa. Na przykład Gamelan – to jedna z najstarszych i najpopularniejszych, starożytnych form muzyki indonezyjskiej. Gamelan powstał w trzecim wieku n. e. i wykonywany był na królewskich dworach Indonezji, przy użyciu całej gamy instrumentów: metalofonów (odpowiadających za główną melodię), perkusji, gongów, instrumentów strunowych,bambusowych fletów a także cytry.
Mieszam skale muzyki Gamelan ze skalami jazzu zachodniego. Miksuję elementy zachodniej diatoniki z etnicznymi rytmami muzyki indonezyjskiej. Sądzę, że właśnie w tym rytmie tkwi tajemnica ekspresji, tak ważna dla komunikacji z publicznością, z całego świata.

MORE